تأخیر رشد در کودکان وضعیتی است که در آن کودکان نوپا با توجه به سن خود به سطح مطلوب رشد جسمی و روحی نمی رسند. توسعه توانایی های جسمی و ذهنی در کودکان ممکن است به دلیل برخی شرایط پزشکی یا دلایل نامعلوم به تأخیر بیفتد.

کودکانی که تاخیر رشد جسمی و ذهنی دارند نیازمند خدمات توانبخشی برای بهبود مهارت ها و جبران تاخیر هستند ، که به بهبود توانایی ها در کودک کمک زیادی می کند.

برخی از تاخیرهای رشد خفیف و برخی دیگر جدی تر هستند. با این حال ، اغلب آن ها را می توان از طریق ارتباط موثر با بیماران و والدین آنها ، همراه با مراحل صحیح در توانبخشی درمان کرد.

بیشتر کودکان قبل از اینکه راه بیفتند چهار دست‌وپا می‌روند و قبل از اینکه اولین کلمه‌شان را بگویند صداهایی ایجاد می‌کنند، اما کودکان با سرعت‌های متفاوت و به شکل‌های مختلفی رشد می‌کنند که ممکن است متفاوت با این اصل‌ها باشد و تشخیص تاخیر در هریک از این مراحل بر عهده درمانگر است.

اختلالات رشدی مانند بیماری های ارتوپدی ، اختلالات عصبی ، اختلالات حرکتی می تواند منجر به تاخیر رشد جسمی و ذهنی در کودکان شوند.

طبقه بندی تاخیرهای رشد در کودکان

  • تأخیر در رشد و توسعه زبان و مهارت های گفتاری
  • اختلالات خوردن و بلع
  • مهارت‌های حرکتی عمده مثل نشستن
  • مهارت‌های حرکتی ظریف مثل گرفتن و دستکاری اشیا

توانبخشی برای کودکان با تأخیر رشد

گفتار درمانی

کودکانی را که در صحبت کردن ، انتقال ایده ها ، درک مفاهیم و کنار هم قرار دادن کلمات برای تشکیل جملات دچار مشکل هستند ، نیازمند خدمات توانبخشی با گفتاردرمانی هستند. اختلالاتی همچون اوتیسم ، نقایص مادرزادی ، تاخیرهای شناختی ، آبریزش دهان ، اختلالات بلع ، ضعف ماهیچه های دهان ، اختلالات شنوایی و عوارض گفتاری آسیب های مغزی نیازمند توانبخشی با گفتاردرمانی هستند.

کاردرمانی

کاردرمانی با هدف آموزش کودکان به منظور دستیابی به مهارت های ضروری انجام می شود. یک برنامه درمانی پس از ارزیابی اولیه پردازش می شود تا نیازهای بیمار را برآورده کند. این درمان به کودکان کمک می کند تا به تدریج مهارتهای حرکتی اساسی خود را برای تمرینات حسی تقویت کنند.

کاردرمانی در درمان نقایص مادرزادی ، اختلالات حرکتی و آسیب های مربوط به ورزش که رشد طبیعی بیولوژیکی را متوقف می کند ، موثر است.

برنامه های توانبخشی متشکل از تمرینات و مشاوره که به موقع انجام می شود ، تأثیرات مثبتی بر شرایط جسمی و روانی کودکان در حال رشد دارد.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی در تاخیر حرکتی – کاردرمانی در قزوین – توانبخشی حرکتی در قزوین – بهترین مرکز توانبخشی در قزوین – تأخیر رشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست